Otroci z baloni

Z združitvijo čakalnih seznamov vseh 23 vrtcev v centralni čakalni seznam MOL se nadaljuje proces vključevanja otrok na prosta mesta v vrtcih. Informacijski sistem bo samodejno poiskal iz centralnega čakalnega seznama otroke po vrstnem redu po številu točk, prvi izbiri, drugi izbiri, itd… in jih razporejal glede na podatke vrtcev o novih prostih mestih, kar posledično pomeni, da se centralni čakalni seznam dnevno spreminja. MOL objavlja novi seznam enkrat mesečno.

Vrtec pozove starše otroka k podpisu pogodbe o vključitvi otroka v vrtec takoj, oziroma najkasneje v roku 3 dni od dneva, ko ga dodeli sistem v obravnavo. Starši otroka so dolžni v roku 15 dni od dneva vročitve poziva k sklenitvi pogodbe podpisati pogodbo. Če starši v roku 15 dni ne bodo prišli podpisati pogodbe v vrtec, bodo podatki o otroku ostali na centralnem čakalnem seznamu, vrtec pa bo lahko k podpisu pogodbe pozval naslednjega otroka, ki ga bo sistem izbral iz centralnega čakalnega seznama po vrstnem redu. Program bo za vsakega posameznega otroka vedno znova najprej preverjal možnost vključitve otroka v vrtec prve izbire, druge izbire (opredeljene na vpisnici vpisa v marcu 2011) in nato po vrstnem redu v okviru izbire katerikoli vrtec – še tretji, četrti in peti želeni vrtec, v kolikor pa v vseh naštetih vrtcih ne bo prostega mesta za posameznega otroka, pa možnost vključitve tudi v vse preostale vrtce.

Kljub zakonsko določenim rokom pozivamo starše, da se čim prej odločijo za podpis pogodbe ali za zavrnitev ponudbe vrtca, kar morajo vrtcu sporočiti v pisni obliki, saj s tem sprostijo prostor za druge otroke.

Na centralnem čakalnem seznamu so lahko tudi otroci z visokim številom točk, ker morda ni bilo razpisanega prostega mesta, ki bi ustrezal starosti otroka, programu, želenem vrtcu, ali pa so starši zavrnili podpis pogodbe. V primeru, da starši zavrnejo ponujeno prosto mesto v vrtcu, jim ta vrtec v tem šolskem letu ne bo več ponudil nadaljnjih prostih mest.

Primeri vključevanja

Primer 1:

Izbrali ste vrtec 1 (prva izbira), izbrali ste vrtec 2 (druga izbira) in izbrali ste izbiro katerikoli vrtec – DA (3,4,5 vrtec)

1. Pokliče vas vrtec po vašem zaporedju od 1do 5, sprejmete ponujeno mesto, otrok je sprejet v vrtec in ni več na centralnem čakalnem seznamu.
  2. Ker v vrtcu 1 do 5 ni prostora, vas pokliče vrtec X, ker ste izbrali izbiro katerikoli vrtec. Vi sprejmete ponujeno mesto v vrtcu X, otrok je sprejet v vrtec in ni več na centralnem čakalnem seznamu.
  3. Ker v vrtcu 1 do 5 ni prostora, vas pokliče vrtec X, ker ste izbrali izbiro katerikoli vrtec. Vi NE sprejmete ponujenega mesta v vrtcu X in še naprej čakate ponudbo vaših izbranih vrtcev ali katerega koli drugega vrtca. Otrok v tem primeru ostane na centralnem čakalnem seznamu, v centralni evidenci vpisa pa se bo pri zapisu o vašem otroku zabeležilo, da ste mesto v vrtcu X zavrnili, zato vam pri vpisu otroka v vrtec za naslednje šolsko leto ne bodo pripadale točke po 8. kriteriju iz veljavnega odloka. V primeru sprostitve mesta v vrtcu X vam ta vrtec ne bo več ponudil prostega mesta, ker ste ga predhodno že odklonili, lahko pa boste kasneje še vedno prejeli ponudbe iz vrtcev 6,7,8….

Primer 2:

Izbrali ste vrtec 1 (prva izbira), izbrali ste vrtec 2 (druga izbira), niste pa izbrali izbire katerikoli vrtec

1. Pokliče vas vaš izbrani vrtec, sprejmete ponujeno mesto, otrok je sprejet v vrtec in ni več na centralnem čakalnem seznamu.
  2. Če v vaših dveh izbranih vrtcih ne bo prostora, ne boste prejeli ponudb iz drugih vrtcev ob sprostitvi mest, ker na vlogi niste izbrali izbire katerikoli vrtec. Otrok v tem primeru ostane na centralnem čakalnem seznamu, pri vpisu otroka v vrtec za naslednje šolsko leto mu bodo pripadale točke po 8. kriteriju iz veljavnega odloka.

Oddelek za predšolsko vzgojo in izobraževanje MOL

Centralni čakalni seznam otrok za I. starostno obdobje za šolsko leto 2015/2016 na dan 1. 12. 2015

Centralni čakalni seznam otrok za II. starostno obdobje za šolsko leto 2015/2016 na dan 1. 12. 2015